1 czerwca w PSP nr 5 nie zabrakło atrakcji dla uczniów klas 6 i 7. W pracowni 212 odbyło się spotkanie z astronomem Pawłem Durisem, który wtajemniczył nas w tematykę życia gwiazd, czarnych dziur, gwiazdozbiorów zodiakalnych. Natomiast w godzinach wieczornych grupa młodzieży z klas 7 i 8 wraz z opiekunami Piotrem Wojtasiem, Bogusławem Koszem i Anną Dybką udała się w okolice Sanu na eksploracje nocnego nieba. Przez zakupiony teleskop, w ramach projektu, obserwowaliśmy powierzchnię Księżyca z widocznymi kraterami uderzeniowymi i morzami, planety - czerwonego Marsa i jasną Wenus. Obie planety wskazały położenie otwartej gromady gwiazd, zwanej gwiezdnym żłobkiem. Pięknie prezentowała się podwójna gwiazda Albireo w gwiazdozbiorze Łabędzia. Nasz teleskop pozwolił rozdzielić jej dwa bardzo różniące się barwą składniki -  „topazowo żółty” (jaśniejszy) i „szafirowo niebieski” (słabszy). Poznaliśmy Trójkąt Letni, który tworzą gwiazda Wega z gwiazdozbioru Lutni, gwiazda Altair z Orła oraz Deneb z Łabędzia.

Bardzo zadowolonych i rozemocjonowanych uczniów odebrali o północy rodzice sprzed budynku szkoły.