Szkolny  Konkurs Ortograficzny ,,MISTRZ ORTOGRAFII 2022” odbywa się w II etapach w drugim semestrze i wyłania MISTRZA ORTOGRAFII w danym roku szkolnym. Po I etapie w konkursie  uczestniczyło 18 uczniów z  klas IV - VIII.

Wyniki konkursu:

1. Oliwia Żuchnik - 6a

2. Zuzanna Przybyło- 8a

3. Przemysław Gancarz- 8a

4. Julia Szast- 8a

Szkolny  Konkurs Baśniowy pt. ,,Znawca baśni” odbył się 12 kwietnia br. i uczestniczyło 6 uczniów z  klas IV, którzy przez 45 minut rozwiązywali test, a w którym można było zdobyć 82 punkty.

Wyniki konkursu:

1.Aleksandra Szczębara   kl.IVb   71 pkt

2.Alicja Warchoł                kl.IVb   69 pkt

3.Jakub Nicałek                 kl.IVa     66 pkt

XXII Wojewódzki Konkurs „Sacrum w literaturze i sztuce 2022” 

   Uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z trudnym zadaniem. Wykonali prace plastyczne inspirowane utworami literackimi o tematyce religijnej, nawiązującej do Eucharystii.

    Organizatorami  XXII Wojewódzkiego Konkursu „Sacrum w literaturze i sztuce 2022”  byli: Szkoła Podstawowa Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu i Centrum Kulturalne w Przemyślu, zaś celem, zainspirowanie młodzieży do odkrywania piękna sztuki religijnej i zawartych w niej ponadczasowych wartości. Poznawanie Boga, Tajemnic Eucharystii oraz tego, co wiąże się z miłością chrześcijańską i ma zwłaszcza w dzisiejszych czasach szczególne znaczenie.

     W piękny, plastyczny, wrażliwy sposób, uczniowie naszej szkoły przekazali w swoich pracach własną Interpretację plastyczną odkrywania tajemnic Eucharystii.    

     Dziękujemy uczniom naszej szkoły, biorącym udział konkursie. Jego uczestnikami byli: Adam Antosiewicz 6a, Marcin Bielecki 6b, Amelia Paleń 7 b.

                                                           Życzymy dalszego rozwijania plastycznych pasji.

                                                                                                                                  Ewa Bajek

 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym  „Przez nas ilustrowane to, co w wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zapisane”., którego celem było upamiętnienie jednego z najwybitniejszych polskich twórców, poetę pokolenia Kolumbów, powstańca warszawskiego, wielkiego Polaka – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zadaniem uczestników było zilustrowanie wybranego wiersza poety z wykorzystaniem dowolnej techniki plastycznej.

  Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Marszałka Województwa Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Prezydenta Miasta Puławy. Patronat medialny objęły: TVP 3 Lublin, Dziennik Wschodni, Radio Impuls, To Nasz Region, LPU 24.pl,  LPU radio, LPU telewizja, iPulawy.pl.

   Do organizatora w Puławach wpłynęło 1178 prac plastycznych z całej Polski.  Prace były na bardzo wysokim poziomie, staranne, pomysłowe z wyczuciem atmosfery wierszy.

   Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, biorącym udział w tym niełatwym konkursie. Zdajemy sobie sprawę z jak piękną, ale trudną poezją, do plastycznej interpretacji, przyszło im się zmierzyć. Uczestnikami konkursu byli: Nadia Szypra 4b, Dominika Gorzkowska 4b, Alicja Warchoł 4b, Lena Potocka 5a, Wiktoria Loryś 5a, Aleksandra Radomska 6a, Adam Antosiewicz 6a, Marcin Bielecki 6b, Tadeusz Gumiela - Wiśniewski  6b, Gabriela Gumiela - Wiśniewska  6b, Julia Litwin 7b, Amelia Paleń 7b

                                                            Życzymy dalszego rozwijania swojej plastycznej pasji

                                                                                                                                  Ewa Bajek

Link do strony organizatorów konkursu:

https://sp2.um.pulawy.pl/pl/ii-ogolnopolski-konkurs-plastyczny-przez-nas-ilustrowane-to-co-w-wierszach-krzysztofa-kamila-baczynskiego-zapisane.html

 

        2 czerwca 2022 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Nisku odbył się finał  Powiatowego Konkursu Czytelniczego „ Booktalking, czyli pięć minut o książce”. W konkursie, swoje ulubione książki zaprezentowało 15 uczniów z powiatu niżańskiego. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów.  Komisja konkursowa wysoko oceniła występ pięciorga z nich.

w kategorii wiekowej – klasy I – IV:

Tomasz Matejkowski (kl. 3b) – I miejsce

Zuzanna Nicałek  (kl. 3b) – II miejsce

Marcel Wojdyła ( kl. 3b) – III miejsce

w kategorii wiekowej – klasy V – VIII:

Piotr Stefaniak  (kl. 8b) – I miejsce

Nikola Wołoszyn ( kl. 8a) – wyróżnienie

Gratulujemy sukcesów!

Konkurs „Moje Soplicowo" 

Patrycja Chmiel z kl. 8b zajęła II miejsce w konkursie dla kl. 7 i 8 „Moje Soplicowo" zorganizowanym przez społeczność Zespołu Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. Wykonała ona projekt „Moje Soplicowo” w grze Minecraft, wzorując się na opisie Soplicowa zawartym w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, następnie nagrała filmik ukazujący zaprojektowany dworek Sopliców. Otrzymała piękny dyplom i nagrodę w postaci karty do Empiku.

Szkolny Konkurs „Doświadcz fizyki”

 

25 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Nisku odbył się konkurs mający na celu zachęcić uczniów do samodzielnego odkrywania praw chemii i fizyki poprzez doświadczania. Zgłoszono i zaprezentowano 18 doświadczeń z wodą, powietrzem, światłem. Przedstawiono działania rożnych sił, reakcji chemicznych, wykorzystywano ciśnienie oraz powszechnie występujące zjawiska, np. tornado wodne, napięcie powierzchniowe, dyfuzję, ciśnienie, odrzut.

Doświadczenia oceniali: pani Urszula Karkut – wicedyrektor szkoły, nauczyciel matematyki, pani Barbara Gancarz - bibliotekarz

Komisja doceniła wszystkich uczestników, podkreśliła zaangażowanie w poszukiwanie praw fizycznych. W swojej ocenie brała pod uwagę sposób wykonania i prezentowania doświadczeń,  uwzględniając atrakcyjność i język prezentacji oraz zasób wiedzy uczniów.

Wyniki konkursu:

I miejsce –    Amelia Paleń i Kalina Gramatyka z klasy 7 b - „ Magiczna piana”

II miejsce –   Daria Dubiel z klasy 7a - „Butelkowa rakieta”

                      Aleksandra Siudak z klasy 7a – „Ognisty krąg”

III miejsce – Nikola Wołoszyn i Amelia Chmiel z klasy 8a - „Kolorowe drinki”

                      Aleksandra Dec i Amelia Karnat z klasy 8a - „Ciśnienie w butelce”

Wyróżnienie – Victoria Kamzela z klasy 8b - „Cytrynowa łódka”

                        Julia Błońska z klasy 8b – „Tornado w butelce”

                        Patrycja Chmiel z klasy 8b – „Butelka bez grawitacji”

                        Piotr Stefaniak i Maksymilian Drzystek  z klasy 8b – „Wybuchowy wodór”

Konkurs ogłosiła i zorganizowała pani Anna Dybka, nauczycielka fizyki. Tego typu inicjatywy pozwalają zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęcają i inspirują do podejmowania przez uczniów samodzielnej aktywności naukowej.

 

 Szkolny Konkurs Astronomiczny „Konstelacje gwiazd nad stajenką betlejemską”

8 marca 2022 r. w naszej szkole, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego, odbyło się podsumowanie Szkolnego Konkursu Astronomicznego „Konstelacje gwiazd nad stajenką betlejemską”. Celem konkursu było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy z zakresu astronomii oraz kultywowanie tradycji i znaczenia symboli Świąt Bożego Narodzenia. Nagrody i dyplomy laureatom i wyróżnionym uczniom wręczała Pani Wicedyrektor PSP nr 5 Urszula Karkut.

Dziękujemy Radzie Rodziców, która ufundowała nagrody w postaci obrotowych map nieba i drobnych gadżetów.

W konkursie wzięło udział 32 osoby z klas siódmych i ósmych. Nagrodzonym gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczniom naszej szkoły biorącym udział w konkursie dziękujemy.

Anna Dybka

 

Konkurs Wiedzy Biblijnej „Z PISMEM ŚWIĘTYM W TRZECIE TYSIĄCLECIE”

Do etapu dekanalnego XXV Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Z PISMEM ŚWIĘTYM W TRZECIE TYSIĄCLECIE”, który odbył się w naszej szkole przeszli Grzegorz Łój z klasy 5a oraz Aleksandra Radomska z klasy 6a. GRATULUJEMY! Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji.

Ks. Waldemar Bieńko

 

Konkurs na "Najciekawszą Szopkę Bożonarodzeniową"

  W poniedziałek, 20 grudnia 2021 r., w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” zostały wręczone wyróżnienia naszym uczennicom, które wzięły udział w konkursie na Najciekawszą Szopkę Bożonarodzeniową.

 W tym roku do konkursu zgłoszono 74 szopki. Prace prezentowały wysoki poziom artystyczny i przeniosły wszystkich uczestników uroczystości, a zarazem wernisażu wystawy, w klimat przedświąteczny. Wykonane przez nasze uczennice prace nawiązywały do tradycji, były oryginalne, pomysłowe.

                Wyróżnienia otrzymały: Anita Mucha kl. 4a, Dominika Gorzkowska kl. 4b, Weronika Milian kl. 6b, Daria Dubiel kl.7a

 Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za piękne prace i godne reprezentowanie naszej szkoły.

 Wszystkie zgłoszone do konkursu szopki bożonarodzeniowe można podziwiać na wystawie pokonkursowej, która dostępna jest do 28 stycznia 2022 r. w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”. Po wystawie, autorzy prac mogą odebrać swoje dzieła z NCK.

                                                                                                                                                                             Ewa Bajek

Linki do informacji z rozdania nagród w NCK:

http://www.nck.nisko.pl/index.php/wydarzylo-sie/537-konkurs-na-najciekawsza-szopke-bozonarodzeniowa-rozstrzygniety

http://nck.nisko.pl/index.php/wydarzylo-sie/535-wyniki-konkursu-na-najciekawsza-szopke-bozonarodzeniowa

 

Konkurs na najpiękniejszą dekorację bożonarodzeniową

W dniu 17.12.2021r. komisja w składzie: p. dyrektor D. Gorczyca, p. E. Bajek, p. B. Filiks oraz uczniowie z klasy VIIIa i VIIIb – N. Wołoszyn, K. Pawelec i F. Szarek, rozstrzygnęła konkurs na najpiękniejszą dekorację bożonarodzeniową. Po przeglądzie wszystkich klasopracowni komisja przyznała następujące miejsca:

      I – klasa VII a – sala 203

      II – klasa VIII b – sala 212

      III – klasa VI b – sala 207

wyróżnienie – klasa VII b – sala 202

Nagrody zostaną rozdane w Nowym Roku. Gratulujemy wszystkim pięknie ubranych klas i życzmy zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

 

Szkolny Konkurs Astronomiczny „Konstelacje gwiazd nad stajenką betlejemską”

   W naszej szkole, 9 grudnia odbył się Szkolny Konkurs „Konstelacje Gwiazd nad Stajenką Betlejemską”, który ogłosiła i zorganizowała pani Anna Dybka. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów, przybliżenie zagadnień astronomicznych, kształcenie umiejętności zdobywania, wyszukiwania informacji.

  Na konkurs zgłoszono 17 prac w dwóch kategoriach: plakat i model. Komisja w ocenie prac brała pod uwagę merytoryczność, wkład pracy, technikę wykonania, pomysłowość, sposób zinterpretowania tematu, czytelność. Po zapoznaniu się z pracami i dokonaniu analizy jury postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia.

W kategorii plakat:    

                   I miejsce – Amelia Karnat i Katarzyna Pilarska z klasy 8a, Kornelia Pawelec i Amelia Chmiel z klasy 8a,  Aleksandra Siudak z klasy 7a

                  II miejsce – Marlena Śnios i Kinga Bieleń z klasy 8b, Wiktoria Czarnota i Julia Kulpa z klasy 8a, Julia Kosno  z klasy 7c, 

                                      Jakub Joniec, Dominik Sudoł z klasy 7 a

                 III miejsce – Anna Hill i Martyna Warchoł z klasy 8b, Bartłomiej Górski z klasy 7a

                Wyróżnienie – Victoria Kamzela z klasy 8b

W kategorii model:

                  I miejsce –   Daria Dubiel z klasy 7 a, Szymon Szybka i Jakub Kruk z klasy 7a, Błażej Dudek z klasy 7 c       

                   II miejsce – Aleksandra Dec, Julia Szast i Nikola Wołoszyn z klasy 8a,  Karol Reca z klasy 7c

                   III miejsce – Filip Głaz z klasy 7a, Julia Litwin z klasy 7b, Amelia Paleń i Kalina Gramatyka z klasy 7b
                     
                  Wyróżnienie – Julia Błońska z klasy 8b

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i gratulujemy pomysłów, interpretacji tematu oraz zdolności plastycznych.  Zachęcamy do dalszej twórczej pracy oraz rozwijania pasji astronomicznych.

                                                                                                                                  Anna Dybka

 

 Konkurs plastyczny „Na najciekawszą zakładkę do książki”

    8 grudnia 2021r. Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nisku, odbyło się rozdanie nagród i wyróżnień laureatom konkursu plastycznego „Na najciekawszą zakładkę do książki”. Jego celem było m.in. zainteresowanie dzieci czytelnictwem i rozwijanie zdolności plastycznych oraz wyobraźni twórczej młodych osób. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem - wpłynęło aż 158 prac ze szkół podstawowych Miasta i Gminy Nisko. Uczniowie wykazali się pomysłowością, kreatywnością i ciekawym podejściem do tematu konkursu.

  Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I-III, kl. IV-VI. Komisja konkursowa doceniła szczególnie te, które były pomysłowe, estetyczne i samodzielnie. W pierwszej kategorii wiekowej przyznano 12 nagród i 14 wyróżnień, w drugiej przyznano 9 nagród i 9 wyróżnień.

                Wśród nagrodzonych są uczniowie naszej szkoły:

w kategorii wiekowej IV-VI: Zuzanna Żurawicz kl. 5a, Amelia Bednarz kl. 5a, Wiktoria Loryś kl. 5a, Maciej Sądej kl.4b, Kamil Juśko kl. 4a

                Wyróżnienia otrzymali:  

w kategorii wiekowej IV-VI:  Dominika Gorzkowska kl. 4b, Alicja Warchoł kl. 4b, Kinga Burdzy  kl. 5a, Gabriela Rodzeń kl. 6a, Emilia Sudoł kl. 6b

Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły biorącym udział w konkursie.

                                                     Laureatom i wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun: Ewa Bajek

Link do strony z dnia wręczenia nagród:

https://www.mbp.nisko.pl/konkursy/konkurs-na-najciekawsza-zakladke-do-ksiazki-rozstrzygniety/     

 

Ola laureatką etapu dekanalnego  XIX Olimpiady Wiedzy Liturgicznej – „SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH”

   

   We wtorek, 09 listopada w „Oratorium św. Józefa” przy parafii p.w. św. Józefa w Nisku odbył się etap dekanalny XIX Olimpiady Wiedzy Liturgicznej – „SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH”. Spośród uczestników ze wszystkich szkół dekanatu niżańskiego została wyłoniona jedna osoba.

   Tegoroczna edycja Diecezjalnej Olimpiady Liturgicznej dotyczyła sakramentu namaszczenia chorych. Na podstawie dwóch głównych źródeł: Katechizm Kościoła Katolickiego (1499-1532) oraz Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski dotycząca posługiwania chorym i umierającym, uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 23 pytań.

   Dzielimy się wiadomością, że do etapu diecezjalnego po raz trzeci z rzędu, zakwalifikowała się uczennica naszej szkoły – Aleksandra Radomska z klasy 6a

Ks. Adrian Kalek – dekanalny duszpasterz dzieci i młodzieży złożył Oli serdeczne gratulacje za zajęcie I miejsca i życzył powodzenia na szczeblu diecezjalnym.

Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

        

Ks. Waldemar Bieńko

---------

Alicja Mazur ucz. kl. 5b ZDOBYWCZYNIĄ I MIEJSCA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE Plastycznym

 

   Alicja Mazuruczennica klasy 5b zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie „Artystyczny przeWODNIK”, zorganizowanym przez Biuro Prewencji KGP wspólnie z partnerem - Fundacją PZU, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Pracę wykonała w Placówce Wsparcia Dziennego „Promyk” w Nisku.  

   Uroczyste wręczenie dyplomu oraz nagrody, nadesłanej z Biura Prewencji Komendy Głównej Policji w Warszawie, odbyło się w Komendzie Powiatowej Policji w Nisku. W imieniu Dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Roberta Kumora, nagrodę przekazali Alicji - Komendant Powiatowej Policji w Nisku nadkom. Dariusz Szybiak oraz Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mł. insp. Piotr Kluz.

   Zwycięska praca 11-letniej artystki prezentowała wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas pobytu nad wodą, pomysłowo zanotowane na żaglach miniaturowych łódek z papieru.

                                                                                                        Gratulujemy Alicji i życzmy dalszych sukcesów!

Link do strony z dnia wręczenia nagrody:

 https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-nisko/wydarzenia/106477,Zdobywczyni-I-miejsca-w-ogolnopolskim-konkursie-odebrala-nagrode.html

 

----

Sukces naszych uczniów w konkursie plastycznym "Bezpieczne Wakacje 2021"

21 października 2021 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Nisku, odbyło się rozdanie nagród i podsumowanie powiatowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Bezpieczne Wakacje 2021”. Uczniowie naszej szkoły corocznie biorą w nim udział odnosząc sukcesy.

Tegorocznymi laureatami konkursu są:

- w grupie wiekowej 6-9 lat:

                Tymoteusz Tofil  kl. 2a – opiekun Ewa Sojecka, Placówka Wsparcia Dziennego „Promyk” w Nisku

- w grupie wiekowej 10-12 lat:

                Lena Potocka kl. 5a – opiekun Ewa Bajek

                Piotr Taras  kl. 4b – opiekun Izabela Cebula, Placówka Wsparcia Dziennego „Promyk” w Nisku

Tematyka konkursu dotyczyła bezpiecznych i niebezpiecznych sytuacji, w których młodzi ludzie mogą się znaleźć podczas wakacyjnego wypoczynku. Celem było propagowanie zasad bezpiecznego zachowania w czasie zabaw na podwórku, w domu, w lesie, nad morzem, jeziorem, rzeką, podczas korzystania z INTERNETU. Zwycięzcy odebrali atrakcyjne nagrody z rąk Komendanta Powiatowego Policji w Nisku, nadkom. Dariusza Szybiaka.

Laureaci będą walczyć o nagrody w etapie wojewódzkim.

                                                                 Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły biorącym udział w konkursie.

                                                                                                    Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Ewa Bajek

Link do strony z dnia wręczenia nagrody

https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-nisko/wydarzenia/106449,Bezpieczne-Wakacje-2021-uroczyste-rozdanie-nagrod-zwyciezcom-etapu-powiatowego.html