25 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Nisku odbył się konkurs mający na celu zachęcić uczniów do samodzielnego odkrywania praw chemii i fizyki poprzez doświadczania. Zgłoszono i zaprezentowano 18 doświadczeń z wodą, powietrzem, światłem. Przedstawiono działania rożnych sił, reakcji chemicznych, wykorzystywano ciśnienie oraz powszechnie występujące zjawiska, np. tornado wodne, napięcie powierzchniowe, dyfuzję, ciśnienie, odrzut.

Doświadczenia oceniali: pani Urszula Karkut – wicedyrektor szkoły, nauczyciel matematyki, pani Barbara Gancarz - bibliotekarz

Komisja doceniła wszystkich uczestników, podkreśliła zaangażowanie w poszukiwanie praw fizycznych. W swojej ocenie brała pod uwagę sposób wykonania i prezentowania doświadczeń,  uwzględniając atrakcyjność i język prezentacji oraz zasób wiedzy uczniów.

Wyniki konkursu:

I miejsce –    Amelia Paleń i Kalina Gramatyka z klasy 7 b - „ Magiczna piana”

II miejsce –   Daria Dubiel z klasy 7a - „Butelkowa rakieta”

Aleksandra Siudak z klasy 7a – „Ognisty krąg”

III miejsce – Nikola Wołoszyn i Amelia Chmiel z klasy 8a - „Kolorowe drinki”

Aleksandra Dec i Amelia Karnat z klasy 8a - „Ciśnienie w butelce”

Wyróżnienie – Victoria Kamzela z klasy 8b - „Cytrynowa łódka”

Julia Błońska z klasy 8b – „Tornado w butelce”

Patrycja Chmiel z klasy 8b – „Butelka bez grawitacji”

Piotr Stefaniak i Maksymilian Drzystek  z klasy 8b – „Wybuchowy wodór”

Konkurs ogłosiła i zorganizowała pani Anna Dybka, nauczycielka fizyki. Tego typu inicjatywy pozwalają zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęcają i inspirują do podejmowania przez uczniów samodzielnej aktywności naukowej.