Kosmiczny Dzień Dziecka z 5 na tropie nauki
- Szczegóły
- Odsłony: 42
1 czerwca w PSP nr 5 nie zabrakło atrakcji dla uczniów klas 6 i 7. W pracowni 212 odbyło się spotkanie z astronomem Pawłem Durisem, który wtajemniczył nas w tematykę życia gwiazd, czarnych dziur, gwiazdozbiorów zodiakalnych. Natomiast w godzinach wieczornych grupa młodzieży z klas 7 i 8 wraz z opiekunami Piotrem Wojtasiem, Bogusławem Koszem i Anną Dybką udała się w okolice Sanu na eksploracje nocnego nieba. Przez zakupiony teleskop, w ramach projektu, obserwowaliśmy powierzchnię Księżyca z widocznymi kraterami uderzeniowymi i morzami, planety - czerwonego Marsa i jasną Wenus. Obie planety wskazały położenie otwartej gromady gwiazd, zwanej gwiezdnym żłobkiem. Pięknie prezentowała się podwójna gwiazda Albireo w gwiazdozbiorze Łabędzia. Nasz teleskop pozwolił rozdzielić jej dwa bardzo różniące się barwą składniki - „topazowo żółty” (jaśniejszy) i „szafirowo niebieski” (słabszy). Poznaliśmy Trójkąt Letni, który tworzą gwiazda Wega z gwiazdozbioru Lutni, gwiazda Altair z Orła oraz Deneb z Łabędzia.
Bardzo zadowolonych i rozemocjonowanych uczniów odebrali o północy rodzice sprzed budynku szkoły.
Zajęcia ze spektroskopem w ramach realizacji projektu „5 na tropie nauki”
- Szczegóły
- Odsłony: 39
W ramach realizacji projektu „5 na tropie nauki” przeprowadzono kolejne zajęcia, tym razem ze spektroskopem. Spektroskopia to metoda analityczna, która zajmuje się analizą widm powstających w wyniku oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią. Uczniowie sami zbudowali papierowe przyrządy, zaopatrzone w soczewkę i siatkę dyfrakcyjną, a następnie obserwowali i porównywali widma światła słonecznego, żarówki zwykłej i ledowej. Wchodzące światło jest rozszczepiane na siatce dyfrakcyjnej, a linie widma są widoczne na tle skali gdzie można odczytać ich długość z dokładnością do 5 nm. Ręczny spektroskop Astromedia pozwala na prostą analizę widma danego źródła światła. Łatwo zobaczyć różnicę pomiędzy światłem słonecznym i poszczególnymi typami żarówek, świetlówek i lamp energooszczędnych.
Komers ósmoklasistów
- Szczegóły
- Odsłony: 55
Nasi uczniowie nagrodzeni w Miejsko - Gminnym Konkursie Plastycznym „Nisko przyszłości”
- Szczegóły
- Odsłony: 45
Miasteczko Innowacji- Dzień Dziecka
- Szczegóły
- Odsłony: 42
1 czerwca NCK "Sokół" zorganizowało imprezę z okazji Dnia Dziecka. Uczestniczyły w niej dzieci i młodzież z całej gminy. Wśród wielu atrakcji znalazło się również stoisko naukowe naszej szkoły, na którym uczniowie klasy 5b (Kacper Blicharz, Maja Kotuła, Weronika Kutyła, Ksawery Nikolas, Lidia Pęksa, Julia Przywara, Wiktor Saganowski i Alicja Warchoł) demonstrowali modele wykonane z klocków LEGO, pomoce dydaktyczne wydrukowane na drukarce 3D w szkole oraz roboty do nauki kodowania i programowania. Na naszym stoisku dzięki okularom 3D Class VR można było przenieść się do świata wirtualnego zobaczyć dinozaury, zjawisko zaćmienia Księżyca, szkielet człowieka i wnętrze żył. Sprzęt zakupiony został dzięki programowi "Laboratoria przyszłości".
Dziękujemy pani Śnieżek oraz jej uczniom za przygotowanie tak atrakcyjnego stoiska tematycznego.
,,Mistrz ortografii” 2023
- Szczegóły
- Odsłony: 43
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny zmagali się z ortografią w Szkolnym Konkursie Ortograficznym ,,Mistrz ortografii” 2023. Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 11 uczniów z klas IV – VIII.
Najlepsze wyniki uzyskali:
I. Oliwia Żuchnik kl.VII a (obroniła tytuł Mistrza ortografii !)
II. Paulina Witkowska kl.VI a
III. Katarzyna Klecha kl.IV a i Julia Kosno kl. VIII c
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
organizatorzy
Booktalking,czyli pięć minut o książce
- Szczegóły
- Odsłony: 54
Wycieczka ósmoklasistów do Wadowic i Oświęcimia
- Szczegóły
- Odsłony: 137
26 maja 2023 r., po trzech dniach egzaminów, przyszedł czas na wycieczkę ósmoklasistów. Pierwszym punktem programu były Wadowice. Miejsce szczególne, w którym znajduje się dom rodzinny Karola Wojtyły, naszego papieża Polaka, przekształcony w muzeum upamiętniające i upowszechniające wiedzę na temat życia oraz nauczania Ojca Świętego. Jego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Uczniowie odwiedzili też Bazylikę pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach sąsiadującą z muzeum. Kiedy 16 października 1978 r. na Stolicę Piotrową został wybrany Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II, wadowicka świątynia stała się znana na całym świecie. Licznie odwiedzana przez pielgrzymów z wielu krajów jest ośrodkiem kultu religijnego o dużym znaczeniu.
Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU. To były niemiecki, nazistowski, obóz koncentracyjny i zagłady. Już w październiku uczniowie klas ósmych zdecydowali, że chcą zobaczyć miejsce, o którym każdy człowiek, a zwłaszcza Polak, powinien wiedzieć i tę wiedzę przekazywać z pokolenia na pokolenie… Życie straciło tam ponad 1,1 mln ludzi - mężczyzn, kobiet i dzieci. Wizyta w tym autentycznym, unikatowym Miejscu Pamięci podzielonym na dwie części byłego obozu: Auschwitz i Birkenau, pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć, jak ważne jest życie ludzkie, jak bardzo trzeba je chronić i cenić. Konfrontacja wyobrażeń z oryginalnymi pozostałościami, eksponatami, zdjęciami, filmami, które zobaczyli w tym miejscu, pozostaną na zawsze w ich pamięci. Wycieczka do Wadowic i Oświęcimia była dla naszych uczniów przeniesieniem się w czasie, połączonym z ważnym, duchowym przesłaniem.
Te miejsca nie tylko warto, ale wręcz powinno się odwiedzić…
Wychowawcy klas ósmych
Okulary VR na lekcji fizyki
- Szczegóły
- Odsłony: 158
Wirtualna rzeczywistość przypomniała o sobie kolejny raz podczas zajęć z fizyki w klasach ósmych. Okulary Class VR umożliwiły im przeniesienie się do świata wirtualnego. 29 maja uczniowie klasy 8c podczas lekcji fizyki powtarzali wiadomości o świetle. Uczniowie dzięki okularom VR mogli z bliska zobaczyć Drogę Mleczną, zjawisko zaćmienia Księżyca, poznać źródła światła, jakim są świetliki. Obserwowali również jak słoneczniki instynktownie ukierunkowują się tam, gdzie jest światło słoneczne. Lekcja okazała się bardzo atrakcyjną.
Co można wyczarować na drukarce 3D?
- Szczegóły
- Odsłony: 149
Korzystając z bogatych zasobów, które dostarcza firma Skriware w naszym szkolnym Laboratorium Przyszłości wykorzystano kolejny raz Drukarkę 3D, tym razem do druku łuku rzymskiego i dźwignii dwustronnej, które zostały wykorzystane na lekcji fizyki w klasach 7. Na lekcji o siłach i maszynach prostych został omówiony klin, stosowany do budowy łuków triumfalnych i dźwignia dwustronna, która jest najczęściej stosowaną na co dzień maszyną prostą, używana jako „wzmacniacz siły”. Na jednym końcu dźwigni działamy siła o małej wartości, aby na jej drugim końcu otrzymać siłę o dużej wartości.
KMO na Pikniku Nauki EKSPLORACJE w Rzeszowie
- Szczegóły
- Odsłony: 197
Klub Młodego Odkrywcy „DA VINCI” w ramach realizacji w naszej szkole projektu „5 na tropie nauki” wziął 20 maja 2023 r. aktywny udział w czternastej edycji Pikniku Nauki EKSPLORACJE 2023, którego celem jest popularyzacja nauki i techniki, ukazywanie bogactwa zasobów przyrodniczych oraz osiągnięć technologicznych. Założeniem jest atrakcyjne ukazanie procesów, zjawisk i obowiązujących praw natury oraz osiągnięć nauki i techniki, rozbudzenia naturalnej ciekawości świata oraz wskazania drogi kariery zawodowej dla przyszłych inżynierów, lekarzy czy ekologów. Tradycyjnie na potrzeby Pikniku powstało plenerowe miasteczko naukowe przy Zamku Lubomirskich. Mieszkańcy Rzeszowa i przybyli goście z okolic mogli zobaczyć i równocześnie aktywnie uczestniczyć w eksperymentach z dziedziny chemii, biologii, ekologii i fizyki, prezentowanych na blisko 100 stoiskach.
KMO „DA VINCI” reprezentowany przez uczniów klas ósmych: Amelię Paleń, Kalinę Gramatykę, Julię Litwin, Oliwię Golik, Nikolę Gonciarz, Julię Kosno, Michała Kotwicę i Przemysława Golika wraz z opiekunem klubu Anną Dybką przygotował szereg doświadczeń z wodą i powietrzem, wyjaśniających ruch ciał, pokonujących grawitację i wykorzystujących zmiany ciśnienia oraz prawo odbicia światła, a także zasadę zachowania pędu. Dużym zainteresowaniem na stoisku naszego klubu cieszyły się stacje eksperymentalne, tj. żuraw studzienny, łóżko Fakira, wieża Hanoi, łuk triumfalny, telefon, koło przedstawiające iluzję optyczną oraz stanowiska z grami i kreatywnymi patyczkami. Nasi klubowicze z wielkim zapałem dzielili się swoją pasją do poznawania praw natury i pozytywną energią, którą zarażali nie tylko dzieci ale również ich rodziców czy dziadków. Miło było nam gościć przy naszych stanowiskach panią Zuzannę Michalską i Monikę Jędrzejewską z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, prezesa Zarządu Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „Explores” Tomasza Michalskiego i panią Katarzynę Ruszałę prezesa Stowarzyszenia Ekoskop w Rzeszowie.
Wycieczka do Kazimierza Dolnego klasy 5B i 6A
- Szczegóły
- Odsłony: 352
Wyjechaliśmy z Niska ok. 07:30 po wcześniejszym przeglądzie autobusu przez niżańską policję. Do Kazimierza dodarliśmy ok. godziny 10-tej. Najpierw spacerowaliśmy po wąwozie Korzeniowy Dół- to jeden z najpiękniejszych wąwozów lessowych w Polsce . Następnie pojechaliśmy na Rynek oraz weszliśmy na Górę Trzech Krzyży. Wyjście było dość atrakcyjne, gdyż prowadziło po kamiennych schodach na szczyt. Następnie było wejście na basztę Kazimierskiego zamku oraz podziwianie panoramy miasta i Wisły. Po zwiedzaniu udaliśmy się na obiad ok. godz. 14-tej, a później obiedzie popłynęliśmy statkiem po Wiśle. Po rejsie mieliśmy czas wolny. Wróciliśmy zgodnie z planem o 19.30. Wycieczka była udana. Świeciło słońce i było bardzo ciepło. Pani przewodnik była bardzo miła.
Warto zobaczyć to miejsce!
Zuzia, Weronika i Szymon
Montaż słowno-muzyczny w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
- Szczegóły
- Odsłony: 347
8 maja 2023 r. w naszej szkole uczniowie klasy V a i chóru szkolnego przygotowali montaż słowno-muzyczny by uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wyjazdu w ramach projektu " Piątka na tropie nauki"
- Szczegóły
- Odsłony: 632
Relacje z wyjazdu naszej młodzieży możemy śledzić na naszym szkolnym Facebooku.
Zapraszamy
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu
- Szczegóły
- Odsłony: 633
W dniu 28 kwietnia 2023 uczennice Vanessa Piecuch oraz Daria Dubiel z klasy 8 b wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Zdrowiu Daria Dubiel zdobyła 3 miejsce w tym konkursie.
Szkolny Konkurs Mitologiczny „ Nić Ariadny..."
- Szczegóły
- Odsłony: 678
W Szkolnym Konkursie Mitologicznym „ Nić Ariadny...", którego celem było m.in. rozbudzanie szacunku do języka polskiego i historii oraz sprawdzenie znajomości mitów greckich i wiedzy na temat kultury starożytnej Grecji, uczestniczyli uczniowie z klas piątych.
Najwyższe wyniki osiągnęli:
Maja Kotuła 71 pkt
Alicja Warchoł 70 pkt
Jakub Nicałek 64 pkt
Wszystkim uczestnikom gratulujemy
E.Kasperek, B.Filiks
Szkolny konkurs "Zjawiska fizyczne w obiektywie"
- Szczegóły
- Odsłony: 646
Realizując projekt „5 na tropie nauki” w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 w Nisku nauczyciel fizyki, pani Anna Dybka zorganizowała szkolny konkurs dla uczniów klas VII i VIII pt. „Zjawiska fizyczne w obiektywie”. Na zajęciach rozwijających zainteresowania naukami przyrodniczymi omawiane były przykłady zjawisk, uczniowie uczyli się obserwować i wyciągać wnioski oraz eksperymentować, by w warunkach domowych wywoływać zjawiska i opisywać je na podstawie poznanych praw fizycznych.
Konkurs polegał na wykonaniu 6 zdjęć i opisaniu fotografowanego zjawiska. Na konkurs wpłynęło 19 wyjątkowych prac, na których zamieszczono 114 fotografii z ciekawymi zjawiskami. Zdjęcia były opatrzone tytułem związanym z nazwą zjawiska i krótkim opisem. Zarejestrowane w kadrze obrazy z obserwacji to najczęściej tęcze, zachody słońca, śnieg, szron. Prace eksperymentalne to dyfuzja, elektryzowanie ciał, wrzenie, załamanie światła. Do jury konkursowego zaproszono panią dyrektor Danutę Gorczycę, panią Ewę Bajek i pana Piotra Wojtasia, którzy po dokonaniu oceny pod względem walorów artystycznych, obserwacji i eksperymentu przyznali:
I miejsce – Tadeusz Gumiela – Wiśniewski 7b
II miejsce – Adam Antosiewicz 7a
III miejsce – Daria Dubiel 8a
Wyróżnienie – Gabriela Gumiela – Wiśniewska 7b
Kateryna Deineka 8b
Julia Kosno 8c
Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu, których pracę były oryginalne w pomysłach oraz charakteryzowały się dobrą jakością zdjęć, a często też ciekawym opisem prezentowanych zjawisk. Wszyscy autorzy zdjęć otrzymają punkty z zachowania, ocenę z fizyki i dyplomy.
Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
- Szczegóły
- Odsłony: 880
III miejsce w Eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Nasza drużyna: Katarzyna Klecha, Benita Sikora, Ksawery Nikolas, Wiktor Saganowski
Zaproszenie na Niżańskie Targi Kariery
- Szczegóły
- Odsłony: 961
Serdecznie zapraszamy do udziału w Niżańskich Targach Kariery,
podczas których będzie możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół powiatu niżańskiego i stalowowolskiego
oraz nawiązania współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć.
Targi odbędą się w dniu 25 kwietnia 2023 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.
Zaproszenie na Dzień Otwarty LO w Nisku, wtorek 25 kwietnia 2023
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
- Szczegóły
- Odsłony: 982
I miejsce Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
- Szczegóły
- Odsłony: 1053
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym pod patronatem Polskiego Związku Motorowego
SUKCESY NA ETAPIE GMINNYM
Powiatowa Komenda Policji w Nisku organizowała w dniu 4 kwietnia 2023 roku na terenie Publicznej Szkoły Podstawowe nr 3 w Nisku gminny etap turnieju.
Należało wykazać się dużą znajomością przepisów ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy.
Nasza drużyna: Katarzyna Klecha, Benita Sikora, Ksawery Nikolas, Wiktor Saganowski zajęła pierwsze miejsce drużynowo w grupie młodszej.
Indywidualnie nasza uczennica Katarzyna Klecha również zajęła pierwsze miejsce.
Uczniowie nasi osiągnęli sukces dzięki swojej sumiennej i systematycznej pracy na lekcjach techniki prowadzonych przez panią wicedyrektor Urszulę Karkut oraz udziałowi w dodatkowych zajęciach prowadzonych przez pana Bogusława Kosza. Wykazali się poważnym podejściem do dodatkowej nauki i dużym zaangażowaniem. Są wzorem dla naszej społeczności szkolnej i przykładem, że dzięki nauce i pracy każdy uczeń może osiągnąć szkolny sukces.
Serdecznie gratulujemy.
Nowa pracownia komputerowa
- Szczegóły
- Odsłony: 1316
W dniu 30 marca 2023 roku nasi uczniowie rozpoczęli lekcje informatyki w nowej pracowni komputerowej finansowanej z Funduszy Norweskich. Jest ona wyposażona w 16 stanowisk uczniowskich i 1 nauczycielskie. Białe stoliki, wygodne zielone krzesełka i nowy sprzęt komputerowy o wysokim standardzie sprawiły wszystkim dużo radości.
Uczniowie kl. 5-8 podczas lekcji wykonywali kartki świąteczne w programie internetowym Canva, zaś kl.4 w programie Paint.
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
- Szczegóły
- Odsłony: 1116
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
pod patronatem Polskiego Związku Motorowego
Do etapu szkolnego zgłosiła sie grupa uczniów: Magdalena Drąg, Katarzyna Klecha, Karolina Kajzer, Antonina Piróg, Benita Sikora, Jakub Ludian, Kacper Blicharz, Maciej Sądej, Ksawery Nikolas, Piotr Taras, Wiktor Saganowski, Nadia Szypura.
Dziękujemy im za wykazanie się aktywnością i chęcią działalności dla dobra społeczności szkolnej.
W wyniku przeprowadzonych eliminacji do następnego etapu organizowanego przez Powiatową Komendę Policji w Nisku zakwalifikowani zostali: Katarzyna Klecha, Benita Sikora, Ksawery Nikolas, Wiktor Saganowski.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Półfinał Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej
- Szczegóły
- Odsłony: 1300
Szkolny Konkurs Baśniowy „Znawca Baśni”
- Szczegóły
- Odsłony: 1662
7 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Baśniowy „Znawca Baśni”. Konkurs skierowany był do uczniów klas czwartych i sprawdzał wiedzę uczestników na temat wcześniej przeczytanych baśni.
Zwycięzcy konkursu:
1. Benita Sikora – uczennica klasy IVa, Magdalena Szeliga – uczennica klasy IVb
2. Magdalena Drąg – uczennica klasy IVa
Natalka naszym przedstawicielem w Młodzieżowej Radzie Miasta Nisko
- Szczegóły
- Odsłony: 1533
Niezmiernie miło poinformować nam, że przedstawicielem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w Nisku do Młodzieżowej Rady Miasta Nisko,
została NATALIA SIUDAK z klasy VII B.
Natalii serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów oraz owocnych działań na rzecz młodzieżowego środowiska lokalnego.