27 września 2023 r. klasa VI a i VII b spędziły cudowny dzień w magicznym miejscu - Osadzie Leśnej „Doboszówka” w Lasach Janowskich. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, mieli więc okazję nauczyć się rozpoznawać różne rodzaje zbóż. Zobaczyli też , jak dawnej młócono zboże; mogli przekonać się, ile pracy trzeba włożyć w mielenie ziarna na mąkę , używając do tego żaren. Na zakończenie warsztatów samodzielnie wyrobili ciasto, z którego powstał pyszny i pachnący swojski chleb. Niektórzy przy tej czynności wykazali się niebywałym talentem. Okazało się, że pieczenie chleba wymaga sporo wysiłku, ale sprawia dzieciom mnóstwo radości.

Mieli również okazję karmić zwierzęta, pograć i pobawić się na świeżym powietrzu oraz upiec na prawdziwym ognisku, pyszne kiełbaski. Pogoda im sprzyjała. Ciepłe wrześniowe słońce sprawiło, że las o tej porze roku wygadał naprawdę malowniczo. Promienie słońca przenikały przez pnie i konary drzew, tworząc niezwykłe refleksy świetlne. To widowisko natury zachwyciło wielu. W dobrych humorach, pełni pozytywnych wrażeń wrócili do szkoły. Wzięli jeszcze udział w głosowanie na projekt obywatelski, a po południu bawili się na szkolnej dyskotece, zorganizowanej z okazji Dnia Chłopaka.

Dzień był naprawdę długi, a atrakcji moc.

Małgorzata Marchut