KONKURSY 2022-2023

 

 

 
1 czerwca 2023r. o godz. 11.30, podczas wydarzenia „Dzień Dziecka – Miasteczko Innowacji” zorganizowanego przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”, na Placu Wolności w Nisku, nasi uczniowie odebrali nagrody za prace w Miejsko - Gminnym Konkursie Plastycznym „Nisko przyszłości” z rąk Waldemara Ślusarczyka Burmistrza Gminy i Miasta Nisko oraz Radosława Maziarza Dyrektora NCK „Sokół”. 
III miejsce otrzymała Matylda Słapczyńska z kl. 4b, wyróżnienia natomiast Alan Młynarski z kl. 4b i Gabriela Gumiela-Wiśniewska z kl. 7b
Tematem prac konkursowych było plastyczne przedstawienie Niska za 100 lat. Uczniowie naszej szkoły, którzy licznie wzięli udział w konkursie, wykazali się niezwykłą kreatywnością. Dzięki ich wizjom artystycznym można było przenieść się w czasie.   
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy i gratulujemy nagrodzonej Matyldzie oraz wyróżnionym: Gabrysi i Alanowi. 
 
Życzymy dalszych sukcesów i rozwijania twórczej pasji!
Ewa Bajek
 
Link do strony z wynikami konkursu
 
Link do strony z wydarzenia „Dzień Dziecka – Miasteczko Innowacji”
 
Link do zdjęć z rozdania nagród

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny zmagali się z ortografią w Szkolnym  Konkursie Ortograficznym ,,Mistrz ortografii” 2023. Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 11 uczniów z klas IV – VIII.

Najlepsze wyniki uzyskali:

I. Oliwia Żuchnik kl.VII a   (obroniła tytuł Mistrza ortografii !)

II. Paulina Witkowska kl.VI a

III. Katarzyna Klecha kl.IV a i Julia Kosno kl. VIII c

                                                                                  Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

                                                                                                        organizatorzy

  

,,Booktalking,czyli pięć minut o książce"- druga edycja Powiatowego Konkursu Czytelniczego zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Nisku.
Celem konkursu są:
-popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,
-doskonalenie umiejętności autoprezentacji.
Uczestnicy mają za zadanie twórcze i ciekawe przedstawienie fabuły, bohatera lub kilku epizodów z wybranej przez siebie książki tak, aby słuchacze chcieli ją przeczytać. 
Naszą szkołę reprezentowali wyłonieni w eliminacjach szkolnych uczniowie z klas IV-VII.
 
Jury nagrodziło następujących uczniów:
 
Tomasz Matejkowski kl. IVb - I miejsce
Zuzanna Nicałek kl.IV b - III miejsce
Paweł Dyba kl. IVb - wyóżnienie
Maja Kotuła kl. Vb - wyróżnienie 
Amelia Winiarczyk kl.VIIa -  wyróżnienie
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
 
 Barbara Gancarz, Ewa Kasperek
 

    

W dniu 28 kwietnia 2023 uczennice Vanessa Piecuch oraz Daria Dubiel z klasy 8 b wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Zdrowiu Daria Dubiel zdobyła 3 miejsce w tym konkursie.

W Szkolnym Konkursie Mitologicznym „ Nić Ariadny...", którego celem było m.in.  rozbudzanie szacunku do języka polskiego i historii oraz  sprawdzenie znajomości mitów greckich i wiedzy na temat kultury starożytnej Grecji, uczestniczyli uczniowie z klas piątych.

Najwyższe wyniki osiągnęli:

Maja Kotuła 71 pkt

Alicja Warchoł 70 pkt

Jakub Nicałek 64 pkt

Wszystkim uczestnikom gratulujemy

E.Kasperek, B.Filiks

 

 

Realizując projekt „5 na tropie nauki” w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 w Nisku nauczyciel fizyki, pani Anna Dybka zorganizowała  szkolny konkurs dla uczniów klas VII i VIII pt. „Zjawiska fizyczne w obiektywie”. Na zajęciach rozwijających zainteresowania naukami przyrodniczymi omawiane były przykłady zjawisk, uczniowie uczyli się obserwować i wyciągać wnioski oraz eksperymentować, by w warunkach domowych wywoływać zjawiska i opisywać je na podstawie poznanych praw fizycznych.

Konkurs polegał na wykonaniu 6 zdjęć i opisaniu fotografowanego zjawiska. Na konkurs wpłynęło 19 wyjątkowych prac, na których zamieszczono 114 fotografii z ciekawymi zjawiskami. Zdjęcia były opatrzone tytułem związanym z nazwą zjawiska i krótkim opisem. Zarejestrowane w kadrze obrazy z obserwacji to najczęściej tęcze, zachody słońca, śnieg, szron. Prace eksperymentalne to dyfuzja, elektryzowanie ciał, wrzenie, załamanie światła. Do jury konkursowego zaproszono panią dyrektor Danutę Gorczycę, panią Ewę Bajek i pana Piotra Wojtasia, którzy po dokonaniu oceny pod względem walorów artystycznych, obserwacji i eksperymentu  przyznali:

I miejsce –  Tadeusz Gumiela – Wiśniewski 7b
II miejsce – Adam Antosiewicz 7a

III miejsce – Daria Dubiel 8a

Wyróżnienie – Gabriela Gumiela – Wiśniewska 7b
                        Kateryna Deineka 8b
                        Julia Kosno 8c

Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu, których pracę były oryginalne w pomysłach oraz charakteryzowały się dobrą jakością zdjęć, a często też ciekawym opisem prezentowanych zjawisk. Wszyscy autorzy zdjęć otrzymają punkty z zachowania, ocenę z fizyki i dyplomy.

III miejsce w Eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Nasza drużyna: Katarzyna Klecha, Benita Sikora, Ksawery Nikolas, Wiktor Saganowski

 

Eliminacje gminne OTWP odbyły się 14 kwietnia 2023r. w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Nisku. Naszą szkołę reprezentowały uczennice Benita Sikora oraz Magdalena Drąg. Po zaciętej rywalizacji i dwóch dogrywkach Benita zajęła II miejsce a Magdalena IV miejsce w swojej kategorii wiekowej. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniach do konkursu.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym  pod patronatem Polskiego Związku Motorowego

SUKCESY NA ETAPIE GMINNYM

  

Powiatowa Komenda Policji w Nisku organizowała w dniu 4 kwietnia 2023 roku na terenie Publicznej Szkoły Podstawowe nr 3 w Nisku gminny etap turnieju.

Należało wykazać się dużą znajomością przepisów ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy.

Nasza drużyna: Katarzyna Klecha, Benita Sikora, Ksawery Nikolas, Wiktor Saganowski zajęła pierwsze miejsce drużynowo w grupie młodszej.

Indywidualnie nasza uczennica Katarzyna Klecha również zajęła pierwsze miejsce.

Uczniowie nasi osiągnęli sukces dzięki swojej sumiennej i systematycznej pracy na lekcjach techniki prowadzonych przez panią wicedyrektor Urszulę Karkut oraz udziałowi w dodatkowych zajęciach prowadzonych przez pana Bogusława Kosza. Wykazali się poważnym podejściem do dodatkowej nauki i dużym zaangażowaniem. Są wzorem dla naszej społeczności szkolnej i przykładem, że dzięki nauce i pracy każdy uczeń może osiągnąć szkolny sukces.

Serdecznie gratulujemy.

 

W Szkolnym Konkursie Mitologicznym „ Nić Ariadny...", którego celem było m.in.  rozbudzanie szacunku do języka polskiego i historii oraz  sprawdzenie znajomości mitów greckich i wiedzy na temat kultury starożytnej Grecji, uczestniczyli uczniowie z klas piątych.

Najwyższe wyniki osiągnęli:

Maja Kotuła 71 pkt

Alicja Warchoł 70 pkt

Jakub Nicałek 64 pkt

Wszystkim uczestnikom gratulujemy

E.Kasperek, B.Filiks

7 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Baśniowy „Znawca Baśni”. Konkurs skierowany był do uczniów klas czwartych i sprawdzał wiedzę uczestników na temat wcześniej przeczytanych baśni.

Zwycięzcy konkursu:

1. Benita Sikora – uczennica klasy IVa, Magdalena Szeliga – uczennica klasy IVb

2. Magdalena Drąg – uczennica klasy IVa

  

   PSP nr 5 realizuje w tym roku szkolnym projekt „5 na tropie nauki”, jednym z zadań jest aktywizacja uczniów i skierowanie ich zainteresowań na wiadomości wykraczające poza podstawę programową. Uczniowie klas 7  i 8 włączyli się do obchodów Roku Mikołaja Kopernika (1473-1543) – wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, który udowodnił teorię heliocentryczną w poświęconym temu dziele „De Revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich”). Pani Anna Dybka, nauczyciel fizyki ogłosiła Konkurs Astronomiczny. Celem konkursu jest promowanie nauk ścisłych, a szczególnie astronomii i badań kosmicznych. Prace na konkurs można było składać w dwóch kategoriach: plakat i model. Do konkursu przystąpiło 31 osób, zgłaszając 22 prace. Poziom wiedzy i umiejętności artystyczne zaprezentowane przez uczniów były bardzo wysokie. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 28 lutego.

Komisja w składzie: przewodniczący – dyrektor Danuta Gorczyca, nauczyciel plastyki - Ewa Bajek i dwie uczennice – Nikola Gonciarz i Wiktoria Dziedzic miała trudne zadanie w ocenie. Wysoki poziom wykonanych prac, walory plastyczne i inwencja twórcza  podnosiły rangę konkursu. Po burzliwych obradach postanowiono przyznać następujące miejsca:

I miejsce:

Plakat: Aleksandra Szozda 7a, Paulina Siek 8a, Tomasz Mika i Dawid Tofil 8a, Julia Kosno 8c

Model: Emilia Nikolas i Gabriela Rodzeń 7 a, Adam Antosiewicz 7a, Daria Dubiel 8a, Aleksandra Siudak 8a i Natalia Siudak  7b

II miejsce:

Plakat: Kinga Pityńska 7b, Marcin Bielecki 7b, Dawid Skalny 7a, Gabriel Smoliniec 8c

Model:  Karol Gil 7a, Zuzanna Dudek 7b, Gabriela – Gumiela - Wiśniewska i Tadeusz Gumiela – Wiśniewski 7b, Amelia Paleń i Kalina Gramatyka 8b, Karol Reca 8c, Oliwier Wdowiak i Gabriel Wdowiak 8c

 III miejsce:

Plakat: Magdalena Tabian 7a, Emilia Szydłowska i Jakub Piela 7b,  Jakub Kruk i Szymon Szybka 8a

 Model: Błażej Dudek i Oliwier Ossoliński 8c

 

Gratulujemy wszystkim uczniom nagrodzonym i wyróżnionym i zapraszamy do podziwiania  prac na wystawie pokonkursowej.

Dnia 10.01.2023 r. w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Dom moich marzeń” organizowanym przez Podkarpacką Okręgową Izbę Architektów, któremu towarzyszyło otwarcie wystawy pokonkursowej. Konkurs jest elementem projektu. Poprzedziły go lekcje z architektem, wspólne projektowanie i tworzenie prac podczas lekcji plastyki. Obejmował uczniów klas czwartych. Jury złożone z architektów podkarpackich oceniało 432 prace z 27 szkół podstawowych naszego województwa. Do konkursu zakwalifikowano 8 prac uczniów naszej szkoły, z których 3 otrzymały wyróżnienia.

Były to prace Benity Sikory z kl. 4a, Tomasza Matejkowskiego i Karoliny Szypury z kl. 4b. Wszyscy uczestnicy wykazali się talentem i ogromną wyobraźnią. Wystawę prac można oglądać w przestrzeni Rzeszowskich Piwnic, ul. Rynek 26. Prace uczniów nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się w specjalnym wydaniu kalendarza na rok 2023, który m.in. otrzymali wszyscy nagrodzeni. 

Gratulujemy wyróżnionym oraz dziękujemy uczniom klas czwartych naszej szkoły, uczestniczącym w projekcie.

Link do strony organizatora z dnia rozdania nagród:

https://podkarpacka.iarp.pl/?p=5175

 

Konkurs na "NAJPIĘKNIEJSZĄ KLASOPRACOWNIĘ ŚWIĄTECZNĄ" zorganizowany przez S. U . został rozstrzygnięty 20 grudnia 2022 r.
Komisja w składzie: pani B. Filiks, K. Szarek , E. Bajek oraz przedstawiciele S.U. przyznała następujące miejsca: w kategorii klas IV - VIII:
 
I miejsce - klasa VIII a
II miejsce - klasa V b
III miejsce - klasa V a i IV a
 
wyróżnienia: klasa VII b i VIII b
 
Wszystkim klasom gratulujemy 
 

 

 

 

16 grudnia 2022 r. w Bibliotece Miejskiej odbyło się rozdanie nagród i podsumowanie  konkursu „Bożonarodzeniowa kartka świąteczna”. Konkurs dedykowany był uczniom szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta Nisko. Do niżańskiej biblioteki wpłynęło aż 178 prac. Prace młodych twórców były kreatywne, zaskakujące, nawiązujące do tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Komisja konkursowa doceniła szczególnie te prace, które były pomysłowe, wykonane estetycznie i samodzielnie.

Uczniowie naszej szkoły zostali docenieni za zaangażowanie i wkład pracy nagrodami i wyróżnieniami.

            Nagrody otrzymaliAnna Lewkowicz kl. 4a, Lidia Pęksa kl. 5b, Sara Iskra kl. 6b, Michał Madej kl. 7a.

            Wyróżnienia: Nadia Szypura kl. 5a, Jakub Nicałek kl. 5a, Dominika Gorzkowska kl. 5b, Weronika Nikolas kl. 6a, Amelia Bednarz kl.6a, 
                                   Nikola Dziura kl. 6a, Artur Partyka kl. 6b.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!

 

Konkurs na Najciekawszą Szopkę Bożonarodzeniową

 

   

   W Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” rozstrzygnięto konkurs na Najciekawszą Szopkę Bożonarodzeniową. W tym roku zgłoszono ponad 90 szopek. Wśród uczestników konkursu byli również nasi uczniowie, którzy wykonali piękne szopki, nawiązujące do bożonarodzeniowych tradycji. Prace prezentowały wysoki poziom artystyczny, były oryginalne, pomysłowe. 

W konkursie nagrody otrzymali:

 w kategorii III - uczniów klas IV-VI - Anna Lewkowicz kl. 4a - III miejsce,

w kategorii IV - uczniów klas VII-VIII - Adam Antosiewicz kl. 7a - III miejsce,

wyróżnienie - Marcin Bielecki kl. 7b

Wszystkie zgłoszone do konkursu szopki będzie można podziwiać na wystawie pokonkursowej w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”. Po wystawie, autorzy prac mogą odebrać swoje dzieła z NCK.

Rozdanie nagród i wyróżnień nastąpi w niedzielę, 18 grudnia 2022r. o godz. 13.30, w czasie Wigilii Miejskiej – „NISKO OD KUCHNI” na Placu Wolności w Nisku.

            Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym, dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za piękne prace i godne reprezentowanie naszej szkoły.

 

Ogólnopolskim Finale Konkursu Wiedzy o piłce nożnej – Poznaj Polskę na sportowo

   W czwartek, 17 listopada 2022r. wyemitowano na antenie TVP 1 kolejny odcinek Wielkiego Testu Wiedzy, który prowadzili Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski. Dziedziną, której wiedzą musieli wykazać się uczestnicy była piłka nożna. Pośród 96 konkursowiczów, plus kapitanowie drużyn, znalazła się 9-letnia uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Nisku.  Występ przed kamerami zapewniło jej zwycięstwo na etapie wojewódzkim konkursu „Poznaj Polskę na sportowo” organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Benita wraz ze swoimi rodzicami i bratem, zawitała do studia Telewizji Polskiej o godzinie 17.00, na kilka godzin przed rozpoczęciem Wielkiego Testu Wiedzy. Następnie realizatorzy przygotowywali ją do programu na żywo, który rozpoczął się o godzinie 20:15. Benitka wystąpiła jako członek drużyny reprezentującej województwo podkarpackie obok znanej aktorki Anny Powierzy, która była kapitanem zespołu. 

Laureatka odpowiadała na pytania w rundzie I w kategorii wiekowej 6-9 lat wraz z innym reprezentantem Podkarpacia, 9-letnim Dawidem. Dwójka dzieci musiała odpowiedzieć na każde z następujących pytań w czasie 5 sekund.

  1. Awans do mundialu w Katarze reprezentacja Polski pierwszy raz w historii wywalczyła po barażach. Kogo pokonała? Szwajcarię czy Szwecję?
  2. Którego z byłych piłkarskich mistrzów świata zabraknie na mundialu w Katarze? - Niemiec czy Włoch?
  3. Poprzednio na mistrzostwach świata reprezentacja Polski wystąpiła w 2018 roku. Kogo biało-czerwoni pokonali wówczas w fazie grupowej? Japonię czy Kolumbię?
  4. Która drużyna nosi przydomek "Czarne Koszule? Polonia Warszawa czy Górnik Zabrze?
  5. Z którym z wielkich piłkarzy Robert Lewandowski będzie miał szansę stanąć oko w oko podczas meczu fazy grupowej MŚ w Katarze? Lionelem Messim czy Karimem Benzemą?
  6. Raków Częstochowa był drugi, Pogoń Szczecin trzecia. A który zespół w poprzednim sezonie został Mistrzem Polski? Legia Warszawa czy Lech Poznań?
  7. Który raz w historii mistrzostwa świata w piłce nożnej zostaną rozegrane w listopadzie i grudniu? Pierwszy czy trzeci?
  8. Katarzyna Kiedrzynek, reprezentantka Polski, dwukrotna finalistka Ligi Mistrzyń, występuję na pozycji bramkarki czy napastniczki?

Po tej rundzie w wykonaniu Benitki i Dawida okazało się, że żadne z pytań nie sprawiło dzieciom trudności i drużyna województwa podkarpackiego odpowiedziała bezbłędnie, uzyskując komplet punktów. Pomiędzy rundami pytań dzieci oglądały materiały filmowe oraz występy gwiazd: Kamila Bednarka i Alicji Szemplińskiej, którzy zaśpiewali największe futbolowe hity.

Po trzech rundach wyniki drużynowe zostały zsumowane. Wyłoniono 8 najlepszych regionów spośród 16. Drużyna województwa podkarpackiego przeszła do półfinału. W półfinale również reprezentanci województwa podkarpackiego odpowiedzieli bezbłędnie. Wydawało się, że znajdą się wśród dwóch najlepszych drużyn, które powalczą o zwycięstwo w wielkim finale i 30.000 złotych z przeznaczeniem na cele charytatywne. Jednak do wielkiego finału trafiły dwie reprezentacje województw: zachodniopomorskiego i lubelskiego, które odpowiedziały na pytania bezbłędnie i w najkrótszym czasie. Na co dzień Benitka jest skryta i skromna, ale przed kamerami czuła się pewnie i swobodnie. Dzięki swojej pracowitości nie zawiodła siebie, swojej rodziny, koleżanek i kolegów oraz wszystkich, którzy ją wspierali.

Uczennica jest szczęśliwa z całej przygody. Podczas pobytu w Warszawie otrzymała cenną nagrodę – bilet na mecz Reprezentacji Polski. W Fabryce Norblina zwiedziła wystawę „Polska na Mundialach” oraz miło spędziła czas na zabawie w Parku Trampolin - Stacja Grawitacja, poznając bliżej pozostałych pasjonatów najpopularniejszego sportu na świecie. Dzień przed występem w telewizji miała okazję spełnić swoje marzenie i zobaczyć na żywo międzynarodowy mecz. Kiedy zasiadła na trybunach Stadionu Miejskiego Legii Warszawa z całego serca kibicowała Biało-Czerwonym. Emocje podczas meczu były niepowtarzalne, szczególnie po trafnym strzale napastnika Krzysztofa Piątka i wygranej z Chile.   

A. Sikora